LECZENIE NADPOTLIWOŚCI
Nadpotliwość - uogólniona lub miejscowa nadczynność gruczołów potowych (ekrynowych). Dotyczy 2-3% populacji. Najczęstsza lokalizacja to twarz, pachy, dłonie, stopy. Zjawisko nasilające się pod wpływem czynników takich jak stres, emocje. Powikłaniem nadmiernej potliwości mogą być nawracające infekcje bakteryjne, grzybicze, dyskomfort, zaburzenia kontaktów społecznych.
Kryteria rozpoznania:
- miejscowa, widoczna nadmierna potliwość
- występująca od co najmniej 6 miesięcy
- brak wtórnych przyczyn nadpotliwości
- co najmniej 2 z poniższych:
*obustronna i symetryczna
* obniżająca codzienną aktywność
* co najmniej 1 epizod w tygodniu
*początek <25 r.ż.
*dodatni wywiad rodzinny
*niewystępowanie podczas snu
Nadpotliwość - przyczyny fizjologiczne:
- gorący klimat, duża wilgotność powietrza
- wysiłek fiz
- stres, emocje
- spożywanie niektórych przypraw, picie mocnej kawy, herbaty, czekolady
- otyłość
O nadmiernym poceniu mówimy wtedy, gdy produkowana ilość potu jest większa, niż ta, wymagana do utrzymania stałej temperatury ciała. Według badaczy jest to ilość większa niż 50 miligramów na minutę w dole pachowym. Według pacjentów jest to ilość powodująca nadmierną wilgotność ciała, odzieży i trudności z utrzymaniem higieny osobistej.
Nadpotliwość jest problemem dość złożonym. Warto zasięgnąć porady lekarza przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia, aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe mogące leżeć u jego podłoża. I tak na przykład nadmierne pocenie uogólnione, być między innymi objawem przewlekłych zakażeń, guzów, chorób autoimmunologicznych, neurologicznych, metabolicznych, zaburzeń hormonalnych czy choćby następstwem przyjmowania pewnych leków (np. choliniergicznych) a nadpotliwość umiejscowiona może nasuwać podejrzenie uszkodzenia nerwów.
Najczęściej mamy jednak do czynienia z nadmiernym poceniem pierwotnym czyli bez konkretnej przyczyny chorobowej.
Leczenie:
Na pewne rodzaje pocenia mamy wpływ, ale są stany których nie da się wyeliminować: pocenie zlokalizowane, samoistne. Medycyna znalazła na to sposób blokując czynność gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej i jest to sposób uważany obecnie za przynoszący najlepsze rezultaty, obarczony małym ryzykiem działań niepożądanych. Za pomocą jednego zabiegu można wyeliminować przykrą dolegliwość nawet na kilka miesięcy. Działanie toksyny opiera się na blokowaniu wydzielania acetylocholiny, która jest ważnym mediatorem w procesie pocenia. W skrócie oznacza to, że nerwy odpowiadające za stymulowanie pocenia zostają zablokowane.
Przeciwskazania:
Przeciwwskazaniem do leczenia toksyną botulinową są: choroby nerwowo-mięśniowe jak miastenia, zesp. Lamberta- Eatona, stosowanie antybiotyków (10-14 dni przed zabiegiem) - z gr. aminoglikozydów, makrolidów, aminochinolonów, cyklosporyny, tubokuraryny, sukcynylocholiny, antagonistów kanałów wapniowych, miejscowe infekcje skóry, ciąża, laktacja, alergia, nadwrażliwość na toksynę botulinową (stwierdzaną w przeszłości).
Względnymi p/wsk są: zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie leków antykoagulacyjnych, po zabiegach chirurgicznych (2-4 tygodnie).
Zabieg można wykonać na praktycznie każdą okolicę ciała. Najpierw stosuje się krem miejscowo znieczulający, następnie za pomocą bardzo krótkiej i cienkiej igły wprowadza się preparat do skóry metodą nakłuwania.
Zabieg polega na podawaniu niewielkich ilości toksyny botulinowej płytko, śródskórnie w miejscach nadmiernej potliwości. Można go powtarzać co 6-8 miesięcy, nie częściej niż co 3 miesiące. Toksyna zaczyna działać po 72 godzinach, natomiast pełny efekt zabiegu jest widoczny po 7-14 dniach. Efekt utrzymuje się do 6-9 miesięcy, przy powtarzanych kuracjach czas działania preparatu wydłuża się.
Pacjent może wrócić do pełnej aktywności zaraz po zabiegu, a utrzymujące się niekiedy zaczerwienienie, swędzenie w miejscu iniekcji znika po upływie kilku dni.
Kolejna sesja może być wykonana po wygaśnięciu działania poprzedniej czyli po 7-12 miesiącach.
Efekty kuracji są uzależnione od indywidualnej predyspozycji każdego pacjenta.
Cennik:
- pachy 1500-2000
- dłonie 1500-2000
- stopy 1500-2000
w zależności od ilości zużytego preparatu.
Zabieg wykonuje Pani Karolina Gwarek specjalista neurologii.
Zapisy nr tel. 606 887 887