leczenie migreny toksyną botulinową

Leczenie migreny toksyną botulinową
Migrena przewlekła jest przykrą dolegliwością, która dezorganizuje całe życie. Bóle migrenowe dotyczą średnio 10% naszego społeczeństwa, przy czym częściej chorują kobiety. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy oraz towarzyszące im objawy znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem może być nowoczesna terapia - leczenie toksyną botulinową. Jest to metoda szczególne zalecana pacjentom, którzy nie uzyskali znaczącej poprawy po leczeniu profilaktycznym przy pomocy farmakoterapii oraz innych metod zachowawczych.
 
Zapraszamy do zobaczenia filmu, który tłumaczy działanie toksyny botulinowej:
HTTPS://WWW.YOUTUBE.COM/WATCH?V=CUUBS9ZQSJY&T=7S
 
Co to jest toksyna botulinowa?
 
Toksyna botulinowa typu A (Botox, Allergan) jest oczyszczoną neurotoksyną, wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum.  Od kiedy w 2002 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA zatwierdziła botox do użytku w terapii bólów migrenowych terapia ta stała się popularną metodą leczenia migreny i bólu głowy w Stanach Zjednoczonych, a od niedawna również Polsce i Europie. Należy podkreślić, że Botox - jest jedyną toksyną botulinową, która posiada rejestrację w leczeniu przewlekłej migreny.
 
Czy każdy może się leczyć tą metodą?

Jednym z warunków koniecznych do powodzenia leczenia jest prawidłowe zakwalifikowanie pacjenta do leczenia. Przed zastosowaniem toksyny lekarz dokładnie analizuje występujące u chorego rodzaje bólów głowy.

Jak wygląda zabieg?

Botox wstrzykuje się przy pomocy bardzo cienkiej, krótkiej igły w mięśnie głowy i szyi obustronnie według zarejestrowanego protokołu - PREEMPT.  

Podanie leku trwa kilka minut i jest zazwyczaj bezbolesne. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu.

Czy zabieg jest jednorazowy?

Aby osiągnąć pożądany efekt terapii konieczne jest wykonanie minimum 3 cykli leczenia w odstępach 12 tygodniowych. Poprawę notuje się u większości pacjentów. Skuteczność leczenia zwiększa się wraz z kolejnymi cyklami. Pacjenci obserwują zmniejszenie liczby dni w miesiącu z bólem głowy oraz wyraźny spadek natężenia bólu. Powoduje to znaczną poprawę jakości życia. W wielu przypadkach efekt leczenia toksyną botulinową jest długotrwały i kolejne podania leku po zakończonych 3 cyklach nie jest wówczas konieczne. W przypadku nawrotu dolegliwości lek można stosować podtrzymująco przez wiele lat. W tracie terapii podtrzymującej często nie jest wymagany 12 tygodniowy cykl podania.

Jak działa toksyna?

Uważa się, że polega on na blokowaniu uwalniania mediatorów stanu zapalnego i mediatorów bólu z zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego, który unerwia znaczną część głowy. W efekcie uniemożliwia to wydzielanie przekaźników odpowiedzialnych za wywoływanie bólu migrenowego.

Leczenie toksyną botulinową jest bezpieczne i komfortowe pod warunkiem prawidłowego, precyzyjnego wykonania zabiegu. Tego typu leczenie wykonuje lekarz neurolog Pani Karolina Gwarek, specjalizujący się w leczeniu bólów głowy oraz posiadający odpowiednie przeszkolenie w leczeniu toksyną botulinową potwierdzone stosownym certyfikatem. 

Objawy niepożądane?

Objawy niepożądane występują rzadko, mają niewielkie nasilenie i są całkowicie odwracalne. Czasami, jak podczas każdego zastrzyku, mogą wystąpić objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas podania, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu iniekcji, ból głowy ustępujący po zastosowaniu leku przeciwbólowego.

Dodatkowym skutkiem ubocznym zabiegu, a w przypadku części pacjentów efektem pożądanym jest likwidacja zmarszczek poprzecznych czoła i tzw. lwiej bruzdy.

Jakie są przeciwwskazania?

Leczenie jest przeciwwskazane u osób u których występują:

choroby nerwowo-mięśniowe ( stwardnienie zanikowe boczne, miastenia, in.)

uogólnione choroby zakaźne

choroby skóry w miejscu iniekcji

zaburzenia krzepliwości krwi

uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu

ciąża i laktacja

stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, miorelaksanty

 

Leczenie toksyną botulinową (Botox, Allerga) wykonuje doświadczony lekarz neurolog Pani KAROLINA GWAREK . Jest to nowoczesna i wysoce skuteczna alternatywa dla pacjentów z przewlekłą migreną, którzy nie osiągnęli  oczekiwanych rezultatów przy pomocy profilaktyki doustnej lub u których wystąpiły działania niepożądane uniemożliwiające kontynuację takiej formy leczenia.

Zapisy tel. 606 887 887

Cena jednego zabiegu: 2500 zł